JABŁONNA
województwo wielkopolskie, powiat grodziski

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Piotr Kiciński - 2004)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

Położenie. Wieś w gm. Rakoniewice, 10 km na zach. od Grodziska Wielkopolskiego.

Historia. Kościółek p.w. Świętego Michała Archanioła. Dokładna data budowy nie znana, źródła podają okres od XVI do przed 1725 r. r. Odnowiony w 1872 r. Remontowany na przeł. lat 70 i 80 XX w.

Budowa i wyposażenie. Kościółek drewniany konstrukcji sumikowo – łątkowej. Orientowany, zbudowany na niskiej podmurówce. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą cynkową z małą wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz spłaszczone sklepienie kolebkowe z zaskrzynieniami. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach o prostej linii parapetu. Mały klasycystyczny prospekt organowy o 4 głosach z warsztatu Józefa Gryszkiewicza. Na belce wyryta datą „1725”. Posadzka z cegły. Ołtarz główny wczesnobarokowy z 1 poł. XVII w. Obok uszkodzona lipa o podwójnym pniu o obw. 940 cm.

Także warto zobaczyć. Murowany kościół z 1852 r., drewniane chaty po olenderskie.

Literatura. [1][2][6][39][Kościoły drewniane Ziemi Grodziskiej – Jerzy Sobczak – WMZG – 1999]