JAKTOROWO
województwo wielkopolskie, powiat chodzieski

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Piotr Kiciński - 2012)

(fot. Marcin Szukała - 2004)

Położenie. Wieś w gm. Szamocin, 20 km na wsch. od Chodzieży.

Historia. Kościół p.w. Świętej Anny z lat 1763 – 76. Zbudowany z fundacji Jakuba Łakińskiego. Odnawiany w 1863 i 1904 r. staraniem Adama Żółtowskiego i księdza Jana Kurocha i w latach 1959 – 61. Restaurowany w latach 1997 – 2003 i 2017 – 19 – odnowienie wnętrza i wymiana dachówki na gont.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy o konstrukcji mieszanej: wewnątrz zrębowej i na zewnątrz słupowo – ramowej wypełnionej cegłą. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą zakrystią. Wieża od frontu osadzona na nawie. Zwieńczona hełmem cebulastym, gontowym, barokowym z ośmioboczną latarnią. Dzwon z 1713 r. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach z prospektem organowym i parapetem z prostokątną wystawką w części środkowej. Podłoga z desek drewnianych. Polichromia z 1947 r., wykonana przez Mariana Poznańskiego, zakrywająca wcześniejszą z 1905 r., autorstwa Tuszyńskiego. Strop z wizerunkiem Świętej Rodziny i czterech Ewangelistów ujętych w owalnych medalionach. Empora z namalowanym kartuszem z godłami Polski, Litwy, Rusi i medalionem z MB Częstochowską. Ołtarz główny z 2 poł. XVIII w. Ołtarze boczne z fragmentami z XVII i XVIII w. Ambona z rzeźbą Świętego Michała Archanioła na baldachimie, konfesjonał i chrzcielnica barokowe z XVIII w. Rokokowy krucyfiks. Rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego z 2 poł. XVIII w.

Także warto zobaczyć. W pobliskim Jaktorówku pałacyk myśliwski z ok. 1900 r.

Literatura. [1][2][6][Pałuki – Paweł Anders – WBP – 1997]