JAKUBOWICE
województwo opolskie, powiat kluczborski

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Zenon Morawski - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Byczyna, ok. 12 km na pn. od Kluczborka.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. MB Królowej Polski z 1585 r. Zbudowany z funduszy rodziny Frankenberg. Rozbudowany poprzez poszerzenie nawy od strony północnej – nie ustalono daty. Restaurowany w 1931 r. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. Remontowany w latach 60 XX w. z odkryciem starej polichromii i w latach 90 XX w. z naprawą dachu.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią z lożą kolatorską na piętrze. Kwadratowa wieża od frontu, konstrukcji słupowej o pochyłych ścianach ku górze z kruchtą w przyziemiu i z bocznym aneksem. Zwieńczona gontowym, ośmiobocznym dachem namiotowym i chorągiewką z datą „1931”. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz stropy płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny zwybrzuszonym parapetem w części środkowej i boczne empory wsparte na słupach. Prospekt organowy klasycystyczno – ludowy z przeł. XVIII i XIX w. W prezbiterium polichromia w postaci 16 kartuszy herbowych. Ołtarz główny w stylu regencji z XVIII w. Chrzcielnica podparta aniołem z XVIII w. Drewniane epitafium (Barbara von Studnitz) z 1657 r.

Także warto zobaczyć. Zespół podworski w parku.

Literatura. [26]