JAMY
województwo podkarpackie, powiat mielecki

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(Wadowice Górne - reprodukcja - Kościoły drewniane Galicyi Zachodniej Feliks Kopera i Leonard Lepszy - 1916)

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

Położenie. Wieś w gm. Wadowice Górne, 16 km na zach. od Mielca.

Historia. Kościół p.w. Świętego Augustyna Biskupa z 1692 r. Zbudowany w Wadowicach Górnych. Przeniesiony w 1916 r. w obecne miejsce. Uszkodzony przez pocisk w 1945 r. i wyremontowany w 1948 r. Kolejne remonty przeprowadzono w latach 1975 – 81 i 2010 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Z boku nawy kaplica, zamknięta trójbocznie o niskiej kalenicy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną barokowym hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze wyłożone boazerią. Pozorne sklepienia kolebkowe w nawie i prezbiterium. W kaplicy strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem wybrzuszonym w części środkowej. Prospekt organowy z 1967 r. wykonany przez Tadeusza Salwierza rozebrany. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne późnobarokowe z XVIII w. pochodzą z Wadowic Górnych. Ołtarz w kaplicy neoromański. Ambona z XIX w. Chrzcielnica z 1960 r., autorstwa Józefa Tomczyka. Dzwonnica murowana typu parawanowego. Dzwony z 1670 r. i 1956 r. Ogrodzenie murowane z drewnianymi sztachetami.

Literatura. [9][32]