JEDNOROŻEC
województwo mazowieckie, powiat przasnyski

(fot. z lat 20 XX w. ze zbioru Jarosław Gryc)

(fot. Sylwia Piekarek - 2021)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 18 km na pn. – wsch. od Przasnysza.

Historia. Kościół p.w. Narodzenia NPM z 1917 r. Zbudowany wg projektu Walentego Ferenca i inicjatywie księdza Konstantego Lewandowskiego. Rozebrany w 1989 r. Dzwonnica zachowana.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słów po trzy sztuki. Strop w nawie i prezbiterium płaski z fasetą. W nawach bocznych stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Ołtarz główny z 2 poł. XIX w., pochodzący i przerobiony z cerkwi z Przasnysza. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1918 r. Zbudowana na planie ośmioboku. Kryta stożkowym dachem blaszanym. Wokół mur z kamienia.

Literatura. [4][9][Maria Weronika Kmoch - O tym, jak w czasie I wojny światowej Kurpie budowali kościół w Jednorożcu - "Kurpie" nr 14 (2016)]