JERUTKI
województwo warmińsko - mazurskie, powiat szczycieński

(fot. Ilona Szukała - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2021)

(reprodukcja - Das malerische Ostpreusen - 1931)

Położenie. Wieś w gm. Świętajno, 12 km na wsch. od Szczytna.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Chrystusa Króla z 1734 r. Wieża murowana z lat 1820 – 21. Przejęty przez kościół katolicki po 2 wojnie światowej. Opuszczony w latach 70 XX w. W latach 1975 – 80 nie zrealizowano projektu o przeniesieniu kościoła do skansenu w Olsztynku. Przejęty przez kościół katolicki w 1981 r. Dzięki wysiłkom księdza prałata Edwarda Koperwasa i wieloletniemu remontowi udało uratować świątynię od zniszczenia.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie. Kruchta z boku nawy. Murowana wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona hełmem namiotowym z chorągiewką z datą „1821”. Dzwony z 1858 r. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz sklepienie kolebkowe z bocznymi odcinkami płaskimi. Wzdłuż ścian empory wsparte na kolumnach z balustradami z ornamentalno – roślinną dekoracją malarską. Prospekt organowy w stylu barokowym z 1858 r. Posadzka z cegły. Ołtarz główny barokowy z 1737 r., autorstwa Michała Kapickiego. Figura Anioła z chrzcielnicy z 1 poł. XVIII w., obecnie w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Plebania z k. XVIII w.