JERUZAL
województwo mazowieckie, powiat miński

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Mrozy, ok. 20 km na pd. – wsch. od Mińska Mazowieckiego.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58. Zbudowany z fundacji Kazimierza Rudzińskiego wojewody mazowieckiego. Przebudowany w 1882 r. – przedłużenie nawy, zakrystii i kruchty. Remontowany w 1946 i 2007 r. W miejscowości i świątyni nakręcone zostały odcinki do popularnego serialu TVP1 „Ranczo”.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami profilowanych słupów na wysokich cokołach po trzy sztuki. Strop płaski w nawie, a w prezbiterium pozorne sklepienie zwierciadlane. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem o prostej linii i balustradą ażurową. Prospekt organowy z 1884 r., autorstwa Stanisława Przybyłowicza. Belka tęczowa z krucyfiksem i rzeźbami Grupy Pasyjnej z XVI w. Ołtarz główny i ambona barokowe z ok. poł. XVIII w. Dwa ołtarze boczne z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica rokokowa z 2 poł. XVIII w. Dwie kropielnice: granitowa i drewniana z XVIII w. Płyty nagrobne z p. XVI w., jedna z stojącą postacią rycerza. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Dzwon z 1936 r. Plebania murowana z 1910 r. Ogrodzenie murowane.

Także warto zobaczyć. Obok kościoła Mauzoleum Floriana Cieszkowskiego.

Literatura. [4][9]