KACZYCE
województwo śląskie, powiat cieszyński

(fot. Krzysztof Kokoszka - 2006)

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Władysław Rychter z 1937 r. - kościół w Ruptawie)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Zebrzydowice, ok. 10 km na pn. od Cieszyna.

Historia. Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego (do 1972 r. p.w. Świętego Bartłomieja) z 1620 r. Zbudowany w Ruptawie koło Wodzisławia. Przeniesiony w obecne miejsce w latach 1971 – 72 z pewnymi zmianami konstrukcyjnymi wieży i sobót i dachu – brak dawnej wieżyczki na sygnaturkę, zniszczono polichromię i część wyposażenia. Przebudowa wieży w XIX w.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Nie orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią na planie prostokąta. Wysoka, wieża konstrukcji słupowej od frontu, z izbicą i o pochyłych ścianach ku górze. Zwieńczona gontowym, ośmiobocznym hełmem baniastym z latarnią. Dzwon z 1973 r. z odlewni w Ostrawie. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wokół świątyni soboty otwarte i częściowo zamknięte. Wewnątrz w prezbiterium i nawie strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach o prostej linii parapetu z elektronicznymi organami. Belka tęczowa z barokowym krucyfiksem i dwoma rzeźbami aniołów. Podłoga z desek. Polichromia ornamentalna z 1974 r., autorstwa Jadwigi Smykowskiej, Adama Romaniuka i Grzegorza Zgrai. Na stropie motywy kwiatowe. Barokowy ołtarz główny z poł. XVIII w. Dwa ołtarze boczne: barokowy i rokokowy z XVIII w. Kopia gotyckiej rzeźby Piety z XV w. Stacje Drogi Krzyżowej współczesne wykonane przez artystę Jana Krężeloka i Józefa Worka. Część wyposażenia pozostało w murowanym kościele w Ruptawie. Wokół świątyni drewniane ogrodzenie z gontowym daszkiem.

Literatura. [8][15]