KIELCE
województwo świętokrzyskie, powiat kielecki

(fot. Renata Nowińska - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2020)

Położenie. Miasto stolica województwa świętokrzyskiego. Ulica Urzędnicza.

Historia. Kościół p.w. Niepokalanego Serca NMP z 1947 r. Zbudowany wg projektu Stanisława Skibniewskiego z wykorzystaniem materiału z poniemieckich baraków. W latach 70 XX w. rozbudowa zakrystii.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji szkieletowej. Nieorientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte półkoliście z boczną zakrystią. Wejście główne i boczne do kościoła poprzedzone portykami czterokolumnowymi. Dach prawie płaski, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną płaskim daszkiem z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie wsparte na przyściennych słupach i dekoracją pozornych kasetonów. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z wystawką w części środkowej. Organy 6 głosowe z przeł. lat 50 i 60 XX w. firmy Biernackiego zostały rozebrane. Ołtarz główny w formie tryptyku. Chrzcielnica drewniana.

Także warto zobaczyć. W Kielcach znajdziemy wiele zabytków drewnianych w tym świątynie drewniane: kościół w Białogonie z lat 1917 – 18, kaplice w Dyminie i Zagórzu z XIX w.

Literatura. [10][35][39]