KŁÓBKA SKANSEN
województwo kujawsko - pomorskie, powiat włocławski

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Brygida Kicińska - 2022)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Lubień Kujawski, ok. 20 km na pd. od Włocławka.

Historia. Kościół p.w. MB Częstochowskiej z 1 poł. XVIII w. Zbudowany we wsi Brzeźno (powiat lipnowski) z fundacji rodziny Rościszewskich jako kaplica. Rozbudowany o część nawy w 1789 r. Rozbudowany w latach 1955 – 56 o boczne: kruchtę i kaplicę. W latach 2016 – 17 przeniesiony na obecne miejsce z likwidacją drewnianej kruchty od frontu i murowanej kaplicy z boku nawy.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie. Z boku nawy zakrystia. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną drewnianym hełmem baniastym. Dzwon z 1729 r. z ludwisarni Fryderyka Becka. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach. Belka tęczowa z krucyfiksem w stylu barokowym z przeł. XVIII i XIX w. Podłoga drewniana. Polichromia ludowa z wizerunkiem Marii Niepokalanej w obłokach na stropie. Faseta z ozdobnym fryzem z kartuszami. Ołtarz główny barokowy z 1 poł. XVIII w. Ołtarz boczny klasycystyczny z 1794 r. Ambona klasycystyczna pochodząca z kościoła w Ostrowitem. Pozostałe oryginalne wyposażenie przeniesione do nowego kościoła.

Także warto zobaczyć. Cały skansen.