KOCIEŃ WIELKI
województwo wielkopolskie, powiat czarnkowsko – trzcianiecki

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Piotr Kiciński - 2004)

(fot. Marek Nowicki - 2021)

Położenie. Wieś w gm. Wieleń, 20 km na pd. – zach. od Trzcianki.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętej Anny z 1844 r. Zbudowany dzięki staraniom pastora Edwarda Schmidta i funduszami Karola Muske. Przebudowa wieży w latach 1904 – 14. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy o konstrukcji słupowo – ramowej wypełnionej cegłą. Nieorientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, prostokątnie zamknięty z trójbocznie zamkniętą absydą. Kruchta z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wieża od frontu, częściowo osadzona na nawie, murowana u dołu i słupowo – ramowa w drugiej kondygnacji. Zwieńczona hełmem iglicowym. Dzwon z 1873 r. Wewnątrz otynkowany. Strop płaski. Zachowane empory boczne połączone z chórem wsparte na słupach. Prospekt organowy z pol. XIX w. Ołtarz główny z fragmentów neorenesansowch z poł. XIX w.

Literatura. [1][2][6]