KOCISZEW
województwo łódzkie, powiat bełchatowski

(fot. Michał Rychlik - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

Położenie. Wieś w gm. Zelów, ok. 16 km na pn. od Bełchatowa.

Historia. Kościół p.w. Świętego Teodora Męczennika i Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1775 r. Zbudowany z fundacji miecznika sieradzkiego Zygmunta Dobka.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte wielobocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na słupach z organami zbudowanymi przez Stanisława Jagodzińskiego. Ołtarz główny eklektyczny z 1878 r. Jeden z ołtarz boczny rokokowy z 1765 r., drugi eklektyczny z 1878 r. Ambona i chrzcielnica z k. XIX w. Barokowy obraz, portret szlachcica z 2 poł. XVII w., krucyfiks z 2 poł. XVII w. Plebania z 1887 r. We kościele znajdują się relikwiarze ze szczątkami patrona świątyni Świętego Teodora Męczennika. Dzwonnica murowana, parawanowa z trzema dzwonami. Ogrodzenie murowane z drewnianymi sztachetami.

Literatura. [39]