KOMAŃCZA - KOŚCIÓŁ
województwo podkarpackie, powiat sanocki

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Renata Nowińska - 2014)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(pocztówka z lat 50/60 XX w.)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 35 km na pd.- zach. od Sanoka.

Historia. Kościół p.w. Świętego Józefa z lat 1949 – 50. Zbudowany wg projektu Władysława Podwapińskiego. W 1952 r. mszę w kościele odprawił Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II. Rozbudowany o wieżę w 1993 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna jodłowego. Salowy, prezbiterium nie wyodrębnione z nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona blaszanym, czworobocznym dachem ostrosłupowym. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz sklepienie kolebkowe. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Podłoga drewniana. Wyposażenie współczesne: ołtarz główny i ambona. W oknach witraże autorstwa Łukasza Karwowskiego. Kościół posiada piwnicę. Plebania murowana z lat 70 XX w.

Także warto zobaczyć. Klasztor drewniany z lat 1929 – 31, dwie cerkwie drewniane.

Literatura. [7]