KORCZEW
województwo łódzkie, powiat zduńskowolski

(fot. Michał Rychlik - 2005)

(fot. Michał Rychlik - 2009)

(fot. Michał Rychlik - 2010)

(reprodukcja - Przewodnik Katolicki nr 22 z 1932)

(reprodukcja - Łódź w Ilustracji dodatek Kurjera Łódzkiego 1925)

Położenie. Wieś w gm. Zduńska Wola, 4 km na pn. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Świętej Katarzyny Dziewicy Męczennicy z 1729 r. Zbudowany z fundacji ks. Grzegorza Ptaszkowskiego. Restaurowany w 1875 r. Rozbudowany od frontu w 1930 r. Zdewastowane wyposażenie podczas 2 wojny światowej przez Niemców – wykorzystywany na magazyn. Remontowany w latach 90 XX w. i 2009 – 10 z wymianą pokrycia dachu z blachy na gont – firma Józefa Paczki.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Z boku nawy kruchta. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie w prezbiterium i starszej części nawy. W części dobudowanej sklepienie kolebkowe z płaskimi odcinkami bocznymi. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wybrzuszonym parapetem w części środkowej i prospektem organowym. Belka tęczowa z krucyfiksem barokowym z XVIII w. Ołtarz główny z 1 poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne z XVIII w. pochodzące z kościoła z okolic Olsztyna i zamontowane w 1947 r. Żyrandol neobarokowy z brązu. Wokół świątyni pomnikowe wiązy.

Także warto zobaczyć. Murowaną kaplicę cmentarną z 1857 r.