KORMANICE
województwo podkarpackie, powiat przemyski

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2000)

(fot. Agnieszka Purgał - 2012)

Położenie. Wieś w gm. Fredropol, ok. 10 km na pd. od Przemyśla.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Soboru Bogurodzicy z lat 1923 – 26. Od 1947 r. kościół rzymskokatolicki p.w. Narodzenia NMP.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna, typ ukraiński styl narodowy. Zbudowana na planie krzyża. Centralna część kryta dachem łamanym, przechodzący w wysoki, ośmioboczny tambur. Zwieńczony kopułą z smukłą wieżyczką na sygnaturkę. Prezbiterium zamknięte wielobocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Ramiona boczne zamknięte prostokątnie. Dachy kryte blachą. Wewnętrzne ściany i płaski strop obity boazerią. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowo – ramowej z izbicą i z otwartą galerią z 1926 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym, zwieńczonym smukłym hełmem z sygnaturką.

Także warto zobaczyć. Kaplicę z studnią wodną uważaną za cudowną. Obok kamień z wg legendy odciskiem bożych stóp.

Literatura. [11]