KOSINA
województwo podkarpackie, powiat łańcucki

(fot. Ilona Szukała - 2008)

Położenie. Wieś w gm. Łańcut, 8 km na wsch. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Świętego Sebastiana z 1737 r. Restaurowany w 1954 z położeniem dachówki, 1958 i 1980 r. – nowa kruchta, wymiana gontów.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w tradycji gotyckiej. Prezbiterium nie wyodrębnione z nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią i kapliczka na osi. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Przyziemie wieży osłonięte fartuchem gontowym. Okna tylko od południowej strony. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe w prezbiterium i płaski strop w nawie. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach, o prostej linii parapetu ozdobionego figurami. Organy niezachowane. Podłoga drewniana. Polichromia iluzjonistyczna z XVIII w., uzupełniona winną latoroślą. Ołtarz główny manierystyczny w formie tryptyku z 1 poł. XVII w. z obrazem Świętego Sebastiana z 1864 r., autorstwa Jana Tabińskiego. Chrzcielnica drewniana, rokokowa z 2 poł. XVIII w. i konfesjonał pochodzą z kościoła w Ostrowie. Barokowa szafa w zakrystii z 1 pół. XVII w. Obok świątyni kapliczki. Ogrodzenie drewniane z gontowym daszkiem i murowaną bramą – dzwonnicą z 1872 r.

Także warto zobaczyć. Kościół murowany.

Literatura. [7][14]