KOSSÓW
województwo świętokrzyskie, powiat włoszczowski

(fot. Sylwia Piekarek - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2011)

(fot. Sylwia Piekarek - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Radków, ok.20 km na Pd. od Włoszczowy.

Historia. Kościół p.w. MB Częstochowskiej (dawniej p.w. Wszystkich Świętych) z 1765 r. Zbudowany z fundacji Józefiny Michalowskiej. Istnieje hipoteza, że kościół powstał już ok. poł. XVII w. Remontowany w 1937, 1957 i 1972 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie w nawie z zaskrzynieniami. Chór muzyczny z organami z XIX w. Belka tęczowa ozdobnie profilowana z krucyfiksem z przeł. XVI i XVII w. Ołtarz główny renesansowo – barokowy z 2 poł. XVII w. Dwa ołtarze boczne z wczesnobarokowy z poł. XVII w. i barokowy z XVIII w. Ambona późnobarokowa z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica drewniana z przeł. XVII i XVIII w. Drewniana dzwonnica konstrukcji zrębowej z lat 60 XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu i kryta dachem namiotowym. Dwa dzwony z 1759 i 1921 r.

Także warto zobaczyć. Drewniany młyn wodny z przeł. XIX i XX w.

Literatura. [10]