KOŻANY – CERKIEW
województwo podlaskie, powiat białostocki

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Juchowiec Kościelny, ok. 25 km na pd. od Białegostoku.

Historia. Cerkiew p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z lat 1883 – 86. Remontowana w 2010 r., wymiana szalunków zewnętrznych i 2014 r. odnowienie wnętrza.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana na planie krzyża greckiego. Ramiona boczne i prezbiterium zamknięte prostokątnie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta od frontu nawy z nadbudowaną ośmioboczną dzwonnicą. Zwieńczoną ostrosłupowym hełmem blaszanym z kopułką. Nawa kryta blaszanym dachem czterospadowym z ośmioboczną wieżyczką. Zwieńczoną baniastym hełmem blaszanym. Wewnątrz polichromia z 1993 r. Podłoga drewniana. Ikonostas neoklasycystyczny z 2 poł. XIX w., autorstwa Jegora Aleksandrowa Mołokina.