KOŹLIKI
województwo podlaskie, powiat hajnowski

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Narew, ok. 22 km na pn. – zach. od Hajnówki.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętego Mikołaja Cudotwórcy z 1792 r. Zbudowana w Klejnikach. Na obecne miejsce przeniesiona w 1864 r. i przejęta przez kościół prawosławny. Rozbudowana po 2 wojnie światowej o wieżę. Okradziona z ikon 25.07.1992 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium, zbudowana na planie wydłużonego ośmioboku. Kruchta od frontu nawy. Wieża kwadratowa od frontu osadzona na nawie. Zwieńczona dachem namiotowym z kulistym hełmem i krzyżem. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wewnątrz strop belkowy. Chór wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu. Podłoga drewniana. W wyposażeniu ikonostas. Ogrodzenie z muru betonowego.