KRACZEWICE
województwo lubelskie, powiat opolski

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Poniatowa, ok. 12 km na pn. – wsch. od Opola Lubelskiego.

Historia. Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z lat 1919 – 20. Zbudowany wg zmodyfikowanych planów architekta Brzusko, na ziemi ofiarowanej przez Henryka Gerlicza. Remontowany po 1945 r. i latach 2000 – 01.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma zakrystiami po bokach. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Stropy płaskie z fasetą. Chór muzyczny, wsparty na dwóch słupach z organami z 1943 r., autorstwa W. Pajdowskiego i wysuniętym parapetem w części środkowej. W wyposażeniu ołtarz główny z 1924 r. autorstwa Barwickiego, dwa ołtarze boczne i chrzcielnica. Stacje Drogi Krzyżowej autorstwa prof. Pudełko. Dzwonnica drewniana z lat 1935 – 36 z czterema dzwonami. Zbudowana na planie kwadratu, ażurowa w górnej części i zwieńczona blaszanym dachem namiotowym. Ogrodzenie metalowe.

Także warto zobaczyć. Pałac z 1913 r.

Literatura. [9]