KRAPLEWO
województwo warmińsko - mazurskie, powiat ostródzki

(fot. Leszek Stankiewicz - 2005)

(pocztówka z p. XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Ostróda, 6 km na pd. od miasta.

Historia. Kościół metodystyczno – ewangelicki, dawny luterański z 1848 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej. Zbudowany w stylu charakterystycznym dla neogotyku angielskiego. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką z małą wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną hełmem stożkowym. Wewnątrz wzdłuż ścian empory połączone z chórem muzycznym wsparte na słupach. Prospekt organowy klasyczno – barokowy z k. XVIII w. Strop płaski. Zachowany ołtarz ambonowy. W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajdują się pochodzące ze świątyni gotyckie figurki Apostołów i portrety pastorów. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z poł. XIX w. Kryta dachem dwuspadowym. Pastorówka z k. XIX w.