KRASOWICE
województwo opolskie, powiat namysłowski

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2015)

(reprodukcja - pocztówka z p. XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Namysłów, 10 km na zach. od miasta.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. MB Częstochowskiej i Świętego Jerzego z 1620 r. Remontowany w 1852 i 1911 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża greckiego. Ramiona boczne zamknięte prostokątnie, o kalenicach równych z nawą główną. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z delikatnym trójbocznie wybrzuszeniem i z dwoma bocznymi zakrystiami z lożami na piętrach. Wieża drewniana od frontu, konstrukcji słupowej o zwężających się ku górze ścianach. Zwieńczona blaszanym, ostrosłupowym i czworobocznym hełmem. Dzwon z 1657 r. odlany przez Sebastiana Goetza. Na chorągiewce data „1911”. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop płaski belkowy. Zachowane empory w bocznych ramionach z balustradami tralkowymi. Chór muzyczny z barokowymi organami z 1727 r. Ołtarz główny barokowy z 1 poł. XVIII w. Ambona barokowa z k. XVII w. Ławki z XVIII w. W oknach witraże. Brama wejściowa z cegły, ogrodzenie z metalowych segmentów i słupków.

Literatura. [8][23]