KROMNÓW
województwo dolnośląskie, powiat jeleniogórski

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Renata Nowińska - 2008)

(fot. Michał Rychlik - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Stara Kamienica, ok. 12 km na zach. od Jeleniej Góry.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jerzego zbudowany prawdopodobnie w 1930 r. Istnienie hipoteza o powstaniu kościoła w k. XVI w. Jest to jedyny zachowany drewniany kościół w Sudetach Zachodnich nie licząc świątyni Wang. Remontowany w 1962 r. i latach 1993 – 94.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany jednonawowy, konstrukcji wieńcowej. Zbudowany na wysokiej podmurówce. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie. Kruchta od frontu nawy z dachem tworzący okap nad wejściem głównym i wspartym na dwóch słupach. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem iglicowym z latarnią. Wewnątrz mały chór muzyczny. Wyposażenie głównie z XIX w., oryginalne z poprzedniego kościoła nie zachowało się. Ołtarz główny z obrazem Świętego Jerzego zabijającego smoka. Renesansowa kamienna chrzcielnica z 1593 r. Wokół mur z kamienia polnego.

Także warto zobaczyć. Kaplicę barokową z 2 poł. XVIII w.

Literatura. [3a]