KRYNOCZKA
województwo podlaskie, powiat hajnowski

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Marcin Szukała - 2006)

Położenie. Uroczysko leśne Miednoje w gm. Hajnówka – ok. 3 km na wsch. od miasta.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Świętych Braci Machabeuszów z 1846 r. Rozbudowana w 1965 r. o przedsionek. Otoczona kultu miejscowej ludności od p. XIX w. Włamanie i kradzież ikon 31.07.1990 r. Remontowana w 2016 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Wejście poprzedzone obszernym podcieniem, wspartym na 10 słupach. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z dwoma wieżyczkami. Większą czworoboczną od frontu i mniejsza sześcioboczną w części centralnej. Zwieńczonymi baniastymi hełmami. Wewnątrz strop płaski. Podłoga desek drewnianych. Ikonostas z 1969 r. Ogrodzenie z drewnianymi sztachetami.

Także warto zobaczyć. Obok cerkwi kapliczka z 1848 r. ze źródełkiem „Świętej Wody”.