KRZECZOWICE
województwo podkarpackie, powiat przeworski

(fot. Paweł Znamirowski - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Kańczuga, 8 km na pd. od Przeworska.

Historia. Kościół p.w. Świętego Andrzeja Boboli z 2 poł. XVIII w. Przejęta przez cerkiew greckokatolicką w XIX w. i p.w. Świętego Mikołaja. Remontowany w 1817 i 1910 r. Przejęta ponownie przez kościół rzymskokatolicki w 1945 r. Remontowany w 1985 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i boku nawy. Wieża konstrukcji słupowej osadzona na nawie. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz sklepienia kolebkowe z zaskrzynieniami w nawie. Zwieńczona blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Wyposażenie częściowo przeniesione do nowego kościoła. Późnobarokowe: ołtarz główny i 2 ołtarze boczne z 2 poł. XVIII w.

Także warto zobaczyć. Nowy murowany kościół.

Literatura. [7][14]