KRZEMIENIEWO
województwo pomorskie, powiat człuchowski

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Michał Rypiński - 2007)

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2022)

Położenie. Wieś w gm. Czarne, ok. 25 km na zach. od Człuchowa.

Historia. Kościół ewangelicki p.w. Chrystusa Króla Wszechświata z 1629 r. Przebudowany w 1764 r. albo zbudowany na nowo. Restaurowany na p. XIX w. – nowy hełm wieży. Rozbudowany ok. poł. XIX w. – dobudowa kruchty. Przejęty przez kościół katolicki w 1947 r. Remontowany w latach 70 XX w. i 2004 – 05.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Z boku nawy murowana zakrystia. Wieża drewniana konstrukcji słupowo – ramowej od frontu, czworoboczna, o ścianach zwężająca się ku górze, obudowana z boku i przodu aneksami. Zwieńczona ośmiobocznym hełmem iglicowym, krytym gontem, o ściętym w wierzchołku z dzwonem renesansowym z 1607 r. i drugim z 1925 r. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na słupach z prostokątną wystawką w części środkowej. Zachowana boczna empora. Wyposażenie współczesne.

Także warto zobaczyć. Dwór klasycystyczny z poł. XIX w.

Literatura. [18][28]