KUCHARY KOŚCIELNE
województwo wielkopolskie, powiat koniński

(fot. Renata Nowińska - 2009)

(fot. Michał Rychlik - 2009)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Rychwał, 11 km na pd. – zach. od Konina.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z 1795 r. Zbudowany staraniem proboszcza Michała Iwańskiego. Wieża sygnaturki z 1870 r. Restaurowany w 1912 r. W 1978 r. wyremontowano dzwonnicę. Remontowany w 1994 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty dwubocznie. Z boku nawy kruchta i zakrystia. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem baniastym z latarnią. Wewnątrz strop wsparty na słupach. Chór muzyczny z prospektem organowym. Nowy instrument z lat 90 XX w. Na ścianach, wokół świątyni ozdobny fryz z postaciami Świętych i scenami z biblii. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowe z ok. 1700 r. Ambona z k. XVIII w. Chrzcielnica kamienna z XVI w. Rzeźba ludowa Chrystus Frasobliwy z przeł. XVII i XVIII w. Kamienna chrzcielnica z ok. XV w. Dzwonnica drewniana z przeł. XVIII i XIX w., typu krosnowego z dachem czterospadowym. Murowana plebania z 1928 r. Kaplica pogrzebowa z 2000 r.

Literatura. [1][2][6]