KUKLIN
województwo mazowieckie, powiat mławski

(fot. Ilona Szukała - 2005)

(fot. Leszek Stankiewicz - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

(reprodukcja - Das Generalgouvernement Warschau: eine Bilderreihe aus der Zeit des Weltkrieges - 1918)

Położenie. Wieś w gm. Wieczfnia Kościelna, 10 km na pn. od Mławy.

Historia. Kościół p.w. Świętej Anny z 1754 r. Wzniesiony jako kaplica fundacji Bartłomieja Krajewskiego podstolego płockiego, Jana Wieczfińskiego burgrabiego płockiego i staraniem ks. Wojciecha Miecznikowskiego. Rozbudowana w 1874 r. o murowaną kruchtę. Remontowany w 2018 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięty trójbocznie z boczną otynkowaną zakrystią. Kruchta murowana od frontu. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym. Wewnątrz belkowy strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Podłoga z desek drewnianych. Ołtarz główny manierystyczny z p. XVII w. Barokowa ambona z k. XVII w. wsparta na figurze anioła. Współczesna dzwonnica drewniana.

Literatura. [33]