ŁAPANÓW
województwo małopolskie, powiat bocheński

(fot. Sylwia Piekarek - 2008)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2008)

(fot. Andrzej Wesół - 2013)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 15 km na pd. – zach. od Bochni.

Historia. Kościół p.w. Świętego Bartłomieja z 1529 r. Przebudowany w 1614 r. środkami Marcina Lutosławskiego – dobudowa kaplicy p.w. Świętej Anny. Rozbudowany w 2 poł. XIX w. – przedłużenie nawy. Ostatnio w kościele pod kaplicą odkryto kryptę grobową.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu późnogotyckim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią – przedłużoną wzdłuż nawy. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium umieszczono dwie kamienne płyty nagrobne z XVII w. Widnieją na nich herb Szreniawa i postać klęczącego towarzysza husarskiego Marcina Łapki (zm. 1652 r.) w zbroi. Kaplica z boku nawy, zamknięta prostokątnie. Zwieńczona kopułą blaszaną z wieżyczką z latarnią. Wejście główne od frontu osłonięte daszkiem, wspartym na słupach. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną barokowym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Stropy płaskie, w nawie z zaskrzynieniami. Podłoga z kamienia. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z eklektycznym prospektem organowym, o prostej linii parapetu. Belka tęczowa z krucyfiksem. Polichromia figuralno – architektoniczna z 1843 r. wykonana przez artystów Mecnera i Wojciechowskiego. Ołtarz główny późnobarokowy z 1873 r. wykonany przez Piotra Korneckiego z obrazem MB Gromnicznej z XIX w. Ołtarze boczne, ambona i loże kolatorskie późnobarokowe z XIX w. Gotycka chrzcielnica kamienna o kształcie kielicha z XVI w. Posąg późnogotycki Zmartwychwstałego Chrystusa z XVI w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona izbicą i łamanym, namiotowym dachem blaszanym.

Także warto zobaczyć.

Literatura. [7][9][14]