LASKI
województwo wielkopolskie, powiat kępiński

(fot. Brygida Kicińska - 2023)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

(fot. Brygida Kicińska - 2023)

Położenie. Wieś w gm. Trzcinica, 10 km na pd. od Kępna.

Historia. Kościół p.w. Wniebowzięcia MB z 1627 r. Zbudowany z fundacji przez paulinów z Częstochowy. Rozbudowany w 1670, 1738 i 1780 r. Oddający w 1797 r. majątek paulini zostawili po sobie na stropie herb – palmę z dwoma lwiątkami.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Murowana zakrystia. Dwie kruchty z boku i od frontu nawy. Wieża kwadratowa nadbudowana nad frontową częścią nawy. Zwieńczoną gontowym dachem namiotowym z blaszanym hełmem z ośmioboczną latarnią. Dzwon z 1693 r. z napisem „Soli Deo Gloria” – „Samemu Bogu chwała”. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz płaski strop. Chór muzyczny w kształcie litery L”, wsparty na dziesięciu słupach z organami z przeł. XVII i XVIII w. Polichromia z 1739 r. ze sceną Wniebowzięcia MB, symbolem paulinów: palma z dwoma lwiątkami i dekoracją roślinną. Ołtarz główny wczesnobarokowy z 2 poł. XVII w. Ołtarz boczny z XVIII w. Ambona późnorenesansowa z 1 poł. XVII w. z namalowanymi postaciami czterech Ewangelistów. Chrzcielnica w stylu barokowym. Dzwonnica drewniana zwieńczona gontowym dachem namiotowym i blaszanym hełmem z latarnią. Chrzcielnica barokowa. Figura Świętego Rocha z XVIII w. z psem. Kościół usytuowany na niewielkim wzgórzu otoczony wiekowymi lipami.

Także warto zobaczyć. Pałac neorenesansowy z 1908 r. i eklektyczny kościół z lat 1856 – 70.

Literatura. [1][2][6]