ŁĘGONICE MAŁE
województwo mazowieckie, powiat przysuski

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Renata Nowińska - 2012)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Odrzywół, ok. 30 km na pn. od Przysuchy.

Historia. Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1765 r. Zbudowany z fundacji Hrabiego Stanisława Małachowskiego marszałka Trybunału Koronnego, który niefortunnie spalił poprzednią świątynie. Podczas polowania na jaskółki proch spadł na dach świątyni wzniecając pożar. W 1971 r. wykonano polichromię.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze od nawy prezbiterium, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Niska wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z krzyżem z godłem zakonu Bożogrobowców. Wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona drewnianym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny z prospektem organowym z XIX w., wsparty na czterech słupach o nieznacznie wybrzuszonym parapecie w części środkowej. Belka tęczowa ozdobnie wygięta z barokowym krucyfiksem z XVIII w. Polichromia z 1971 r. Wyposażenie barokowo – klasycystyczne z k. XVIII w.: ołtarz główny, trzy boczne i ambona. Dwa krzyże procesyjne z XVIII w. Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej. Czworoboczna, kryta gontowym dachem namiotowym. Ogrodzenie z murowanymi słupkami i drewnianymi sztachetami.

Także warto zobaczyć. Młyn drewniany z XIX w.

Literatura. [16e][33]