ŁĘKI KOŚCIELNE
województwo łódzkie, powiat kutnowski

(fot. Michał Rychlik - 2005)

(fot. Renata Nowińska - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Krzyżanów, ok. 15 km na pd. – wsch. od Kutna.

Historia. Kościół p.w. Świętej Marii Magdaleny z 1775 r. Zbudowany z fundacji Jana Leźnickiego. Remontowany w 1852 r. i latach 1910 – 11. Świątynie uwieczniono w serialu Rodzina Połanieckich.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona hełmem blaszanym z latarnią. Kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczony hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumienkach o prostej linii parapetu i ściętych narożach. Organy 12 głosowe z 2 poł. XIX w. Belka tęczowa z krucyfiksem ludowym. Współczesna polichromia o charakterze ludowym. Ołtarz główny i trzy ołtarze boczne barokowe z XVIII w. Ambona barokowa z XVII w. Chrzcielnica z marmuru z XVIII w. Obrazy z okresu XVIII i XIX w. Żyrandol z poł. XIX w. Dzwonnica murowana, klasycystyczna z 1908 r. Czworoboczna, kryta dachem namiotowym. Ogrodzenie murowane.

Także warto zobaczyć. Dwór drewniany z poł. XVII w. w parku.

Literatura. [39]