LENARTOWICE
województwo wielkopolskie, powiat pleszewski

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(reprodukcja - Album naszych zabytków T. 1. Kościoły drewniane, cz. 1 Dyec. gnieźnieńska - rys. Zygmunt Światopełk-Słupski - 1917)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Pleszew, 3 km na pn. - wsch. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z 1758 r. Zbudowany z fundacji starościny wschowskiej Marianny Koźmińskiej. Murowaną zakrystię dobudowano w k. XIX w. Okradziony z rzeźb i innego wyposażenia w 2003 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, stosunkowo mocno wydłużone, trójbocznie zamknięte z boczną murowaną zakrystią. Niska wieża konstrukcji słupowej od frontu w drugiej kondygnacji węższa, z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona blaszanym, barokowym hełmem baniastym z latarnią. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz drewniany płaski strop wspólny dla prezbiterium i nawy. Ściany otynkowane. Późnobarokowe: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica z kształcie kielicha z 1 poł. XVII w. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 2 poł. XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem dwuspadowym. Plebania z k. XIX w. Ogrodzenie murowane z cegły.

Także warto zobaczyć. Pałac eklektyczny z 1870 r. w zniszczonym parku.

Literatura. [1][2][6][Powiat pleszewski - P. Anders, A. Gulczyński, J. Jackowski - WBP - 1999]