LINOWIEC
województwo wielkopolskie, powiat słupecki

(fot. Marcin Płóciennik - 2006)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(reprodukcja - Album naszych zabytków T. 1. Kościoły drewniane, cz. 1 Dyec. gnieźnieńska - rys. Zygmunt Światopełk-Słupski - 1917)

(reprodukcja - Katalog Zabytków Sztuki - Mogilno, Strzelno, Trzemeszno i okolice - 1982)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Orchowo, ok. 30 km na pn. – wsch. od Słupcy.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina Biskupa z 1749 r. Zbudowany z fundacji Sebastiana Cząstkowskiego. W 1999 r. okradziony. Udało się odzyskać jeden z cennych obrazów.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty trójbocznie. Dobudowane po bokach nawy: kaplica i zakrystia na kamiennym fundamencie. Kruchta od frontu nawy. Dach mansardowy o jednej kalenicy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturką w części frontowej. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą. Chór muzyczny wsparta na dwóch słupach, z parapetem o prostej linii z prospektem organowym. Resztki oryginalnej polichromii. Ołtarz główny i ambona barokowe z 1 poł. XVIII w. Ołtarz boczny barokowo – ludowy z przeł. XVIII i XIX w. Kropielnica granitowa. Krzyż procesyjny barokowo – ludowy z datą „1756”. Drewniana dzwonnica typu krosnowego z 1749 r., kryta dachem dwuspadowym. Restaurowana w 1929 r.

Także warto zobaczyć. Dwór z 1900 r.

Literatura. [1][2][6][16c]