LIPE
województwo wielkopolskie, powiat kaliski

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(fot. Ilona Szukała - 2003)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

Położenie. Wieś w gm. Blizanów, 20 km na pn. od Kalisza.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z 1753 r. Zbudowany z fundacji Eleonory Lipskiej, później Lubomirskiej cześnikowej koronnej. Murowana zakrystia z k. XVIII w. Restaurowany w 1859 r. W 1897 r. dobudowano murowaną, neogotycką kaplicę dla rodziny Radońskich. Odnowiony w 1990 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie. Połączone murowane zakrystia i kaplica i drewniana kruchta, po bokach nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym, blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z rokokowym prospektem organowym. Belka tęczowa z barokową z Grupą Pasyjną z 1 poł. XVIII w. Polichromia z 1978 r. Scena Zdjęcia Ciała Chrystusa na ścianie. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne rokokowe z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica barokowa z rzeźbą Chrztu Chrystusa z 2 poł. XVIII w. Rzeźba MB późnogotycka z ok. 1500 r. Dzwonnica drewniana, ażurowa z 2 poł. XVIII w., konstrukcji słupowej. Kryta dachem namiotowym z blachą. Murowana plebania z poł. XIX w.

Literatura. [1][2][6]