ŁODYNA
województwo podkarpackie, powiat bieszczadzki

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Mirosław Kaliński - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Ustrzyki Dolne, ok. 5 km na pn. od miasta.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Świętego Michała Archanioła z 1861 r. W latach 60 XX w. składowano w niej węgiel drzewny. Od 1971 r. kościół rzymskokatolicki p.w. Świętego Antoniego. Remontowana w 1911 r. i latach 1971 – 75.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Trójdzielna. Orientowana. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Ściany obite gontem. Niska wieża konstrukcji słupowej od frontu, poprzedzająca kruchtę. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną baniastym hełmem blaszanym. Wejście poprzedzony podcieniem wspartym na słupach. Wewnątrz stropy płaskie, belkowe. Wyposażenie pierwotne wnętrza nie zachowało się. Ołtarze boczne neobarokowe. Ikona Świętego Mikołaja z XVI w. obecnie w Muzeum w Łańcucie. Dzwonnica murowana, parawanowa z 1911 r.

Także warto zobaczyć. Domy pobojkowskie drewniane z XIX w.

Literatura. [11]