ŁÓDŹ - MILESZKI
województwo łódzkie, powiat łódzki

(fot. Renata Nowińska - 2004)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

(pocztówka z 1948 r.)

(fot. Sylwia Piekarek - 2009)

Położenie. Dzielnica miasta wojewódzkiego. Ulica Pomorska.

Historia. Kościół p.w. Świętej Doroty i Świętego Jana Chrzciciela z 1766 r. Rozbudowany w 1832 r. o kruchtę z wieżą. W 1890 r. wymieniono wieżę. Odbudowany po zniszczeniach z I wojny światowej. Generalny remont przeprowadzono w latach 1997 – 2000. Spalony w dniu 31.08.2015 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Z boku nawy murowana, oszalowana kruchta. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę z dzwonem z 1948 r. Zwieńczoną cebulastym hełmem z blachy miedzianej z latarnią. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem wysuniętym w części środkowej i organami z 1967 r. Ołtarz główny i dwa boczne późnorenesansowe z p. XVII w. Ambona barokowa z k. XVII w. Cztery barokowe konfesjonały. Chrzcielnica drewniana w stylu klasycystycznym z k. XVIII w. Kropielnica kamienna. Krucyfiks z poł. XVI w. Liczne rzeźby w tym gotyckie z p. XV w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 2 poł. XVIII w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym.

Także warto zobaczyć. W Łodzi znajdziemy wiele interesujących miejsc. Kościół drewniany na ulicy Ogrodowej, na ulicy Nowosolnej i kaplice w Łagiewnikach.

Literatura. [9]