ŁOSINKA I
województwo podlaskie, powiat hajnowski

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Narew, ok. 12 km na pn. od Hajnówki.

Historia. Cerkiew prawosławna p.w. Świętego Apostoła Jakuba Syna Alfeusza z lat 1882 – 1886. Zbudowana przez cieślę Izydora Iwacika. Remontowana w latach 1994 – 97 przez braci Prisiażniuków z Poczajewa i 2007 – 08.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew jednonawowa, konstrukcji wieńcowej. Orientowana, zbudowana na planie krzyża łacińskiego. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Wieża konstrukcji słupowej od frontu, nadbudowana nad kruchtą. Zwieńczona ośmiobocznym dachem ostrosłupowym. Wejścia poprzedzone gankami, wspartymi na kolumienkach. W części środkowej ośmioboczna, niska kopuła, zwieńczona hełmem baniastym. Dachy kryte blachą. Zwieńczona blaszanym hełmem cebulastym. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą. Ikonostas z lat 1884 – 86, autorstwa Izaaka Cypkina.

Także warto zobaczyć. Cerkiew drewnianą z 1779 r.