LOTYŃ
województwo wielkopolskie, powiat złotowski

(fot. Ilona Szukała - 2001)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2017)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fragment pocztówki z p. XX w.)

Położenie. Wieś w gm. Okonek, 34 km na pn. od Złotowa.

Historia. Kościół poewangelicki Wniebowzięcia NMP z 1794 r. Niektóre źródła podają datę budowy wcześniejszą – 1733 r. lub ok. p. XVII w. Zbudowany z fundacji Kacper von Hertzberg. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. Remontowany w 1911 r., w latach 1960 – 62 i 1985 r. – wymiana pokrycia dachu z gontu na blachę. W 2015 r. wykonano remont wieży.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Z boku nawy kruchta i zakrystia. Drewniana wieża od frontu o ścianach pochylonych ku górze z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona ośmiobocznym, blaszanym hełmem iglicowym. Dach jednokalenicowy, kryty blachą miedzianą. Wewnątrz wzdłuż ścian empory wsparte na słupach i chór muzyczny z organami. Pozorne sklepienie kolebkowe w nawie przechodzące po bokach i prezbiterium w strop płaski. Polichromią figuralną z przedstawieniem scen Zwiastowania, Narodzenia i Ukoronowania MB, oraz z motywami roślinnymi: wić akantowa i wazony kwiatowe, powstała ok. 1970 r. na podstawie starszej. Ołtarz główny (dawny ambonowy) barokowo – ludowy z 1733 r. z herbami fundatorów. Dawna chrzcielnica obecnie pełni funkcję podstawy ołtarza posoborowego. Barokowa ambona z 1 poł. XVIII w. Witraże z 1 poł. XX w., autorstwa Jost von Hertzberga.

Także warto zobaczyć. Park podworskim z ciekawym stary drzewostanem.

Literatura. [1][2][6]