LUBOWIDZ
województwo mazowieckie, powiat żuromiński

(fot. Marcin Szukała - 2010)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 8 km na pn. – zach. od Żuromina.

Historia. Kościół p.w. Świętej Andrzeja Apostoła z 1802 r. Zbudowany z fundacji K. Sierakowskiego. Remontowany w 1860, 1937 i 1966 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone dwoma rzędami kolumn toskańskich po pięć sztuk. Strop w prezbiterium i nawie głównej kolebkowy, zaskrzynienia w bocznych. Chór muzyczny wsparty na czterech kolumnach toksańskich z organami z XVIII w. Polichromia z 1966 r. autorstwa H. Domurat. Ołtarz główny neobarokowy z p. XIX w. i dwa ołtarze boczne. Ambona w stylu rokokowym z 1825 r. Chrzcielnica klasycystyczna z 1825 r. Dwa konfesjonały z XVIII w. Witraże w oknach z 1968 r., autorstwa H. Domurat. Ogrodzenie z muru z cegieł. Dzwonnica drewniana z XIX w. Zbudowana na rzucie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym.

Także warto zobaczyć. Młyn nad Wkrą.