LUBOWIDZ
województwo mazowieckie, powiat żuromiński

(fot. Marcin Szukała - 2010)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 8 km na pn. – zach. od Żuromina.

Historia. Kościół p.w. Świętej Andrzeja Apostoła z 1802 r. Zbudowany z fundacji Kajetana Sierakowskiego. Remontowany w 1860, 1937, 1966 r. i latach 2015 – 16 – wymiana szalunków i pokrycia dachu.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami kolumn toskańskich po pięć sztuk. Sklepienie w prezbiterium i nawie głównej kolebkowe, strop płaski w nawach bocznych. Chór muzyczny wsparty na czterech kolumnach toksańskich z organami z XVIII w. z rzeźbami aniołków z instrumentami. Ozdobna belka tęczowa. Polichromia z ornamentem roślinnym z 1966 r., autorstwa Henryka Domurata. Ołtarz główny neobarokowy z p. XIX w. i dwa ołtarze boczne barokowe z k. XVIII w. Ambona w stylu rokokowym z 1825 r. Chrzcielnica klasycystyczna z 1825 r. Dwa konfesjonały z XVIII w. Witraże w oknach z 1968 r., autorstwa Henryk Domurat przedstawiają Serce Jezusowe i tajemnice różańcowe. Ogrodzenie murowane z cegieł. Dzwonnica drewniana z 2015 r. (kopia z XIX w.). Zbudowana na rzucie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym. Dwa dzwony odlane po 2 wojnie światowej. Wokół murowane ogrodzenie z cegły.

Także warto zobaczyć. Młyn nad Wkrą.

Literatura. [32]