LUBSTÓWEK
województwo wielkopolskie, powiat koniński

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Sompolno, 20 km pn. – wsch. od Konina

Historia. Kościół p.w. Świętego Mateusza Apostoła z 1639 r. Zbudowany z fundacji wojskiej kaliskiej Magdaleny i Aleksandra Głębockiego archidiakona gnieźnieńskiego. Powiększony o wieżę w 1743 r. Odnawiany w XIX w. i 1971 r. W 1992 r. za prace konserwacyjne w latach 80 XX w. i opiekę nad świątynią, przyznanie nagrody dla parafii przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu charakterystycznego dla odmiany wielkopolskiego kościoła późnogotyckiego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie (z barokowym zewnętrznym krucyfiksem) z boczną zakrystią. Od frontu niska kwadratowa wieża z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona gontowym dachem namiotowym z krzyżem. Wysoki dach jednokalenicowy, kryty gontem, tworzący wydatny okap nad prezbiterium. W centralnej części sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wewnątrz płaski strop wspólny dla nawy i prezbiterium. Na belce tęczowej rzeźby i krucyfiks z 1 poł. XVII w. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem z nieznaczną wystawką prostokątna w środku i z prospektem organowym. Wyposażenie wczesnobarokowe z 1 poł. XVII w.: ołtarz główny i dwa ołtarze boczne. Drzwi wejściowe z okuciami w kształcie liści. Ogrodzenie ze sztachet drewnianych.

Także warto zobaczyć. Niedaleko sanktuarium w Licheniu.

Literatura. [1][2][6]