ŁUKOWO
województwo wielkopolskie, powiat obornicki

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Marek Nowicki - 2021)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Teodor Szukała - ok. 1979)

(fot. Sylwia Piekarek - 2013)

(fot. Piotr Kiciński - 2010)

(fot. Marcin Szukała - 2022)

Położenie. Wieś w gm. Oborniki, 5 km na wsch. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Michała Archanioła z 1780 r. Zbudowany z fundacji rodziny Łukowskich. Remontowany w 1824 – staraniem rodziny Grabowskich i w 1949 r. W kruchcie kościoła znajduje się tablica, upamiętniająca pobyt Adama Mickiewicza na pasterce w 1831 r. W domu parafialnym skromna Izba Pamięci im. Adama i Franciszka Mickiewiczów. Odnowiony w latach 1978 – 79 r. pod kierunkiem Teodora Szukały.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamkniętym trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, osadzona na nawie konstrukcji słupowej. Zwieńczona dachem namiotowym, krytym gontem z wieżyczką z smukłym hełmem drewnianym i krzyżem. Dach jednokalenicowy, kryty gontem tworzący nad prezbiterium okap. Kościół otoczony w przyziemiu oryginalnym fartuchem gontowym. Wnętrze podzielone na trzy części, dwoma rzędami kolumn po cztery sztuki. Nawa główna i prezbiterium posiada wspólne, pozorne sklepienie kolebkowe, nawy boczne płaskie. Chór muzyczny wsparty na słupach z wystawką prostokątną w części środkowej i malowidłami na balustradzie autorstwa Teodora Szukały. Belka tęczowa z krucyfiksem i Grupą Pasyjną z XVIII w. Wyposażenie rokokowe z k. XVIII w.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica zrobiona z jednego pnia. Dwa konfesjonały umieszczone pod chórem. Obraz „Sztuka umierania” autorstwa Wacława Graffa z 1753 r. Gotycki krucyfiks procesyjny. Ludowa Pieta. Świecznik o kształcie putta z rogiem obfitości. Anioł z trąbą i tablicą X przykazań. Na wieży trzy dzwony: z przeł. XV i XVI w., z 1732 i 1758 r.

Także warto zobaczyć. Pałac z 1877 r. w dużym parku.

Literatura. [1][2][6]