ŁYSE
województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

(fot. Marcin Szukała - 2006)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 35 km na pn. od Ostrołęki.

Historia. Kościół p.w. Świętej Anny z 1882 r. Zbudowany staraniem księdza Józefa Gadomskiego. Remontowany w latach 1965 – 69. W miejscowości organizuje się coroczny konkurs na najpiękniejszą Palmę Kurpiowską.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Ramiona boczne tworzą kaplice zamknięte trójbocznie, o kalenicach niższych od nawy głównej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Fasada frontowa dwuwieżowa z trójkątnym szczytem pośrodku. Wieże kwadratowe, przechodzące na szczycie w ośmioboczne, zwieńczone hełmami z podwójnymi latarniami. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem blaszanym z podwójną latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny podparty dwoma słupami z neobarokowym prospektem organowym z instrumentem z 1902 r., autorstwa Jana Szrejberta. Podłoga z drewnianych desek. Polichromia w postaci geometrycznych wzorów z 2 poł. XIX w. Wyposażenie neobarokowe głównie z k. XIX w.: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica. Drewniana dzwonnica o wysokości 20 m, konstrukcji słupowej z k. XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem namiotowym z latarnią. Obok drewniana kaplica, obecnie magazyn. Plebania murowana z lat 1995 – 97. Płot metalowy.

Także warto zobaczyć. Kościół murowany z lat 1998 – 2000.

Literatura. [4][9][33]