MĄKOLICE
województwo łódzkie, powiat zgierski

(fot. Renata Nowińska - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2012)

(fot. Sylwia Piekarek - 2015)

(reprodukcja - Wieś i Miasteczko - Materiały do architektury polskiej – tom I - 1916)

(fot. Sylwia Piekarek - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Głowno, ok. 20 km na pn. – wsch. od Zgierza.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wojciecha i Stanisława B.M., oraz Klemensa P.M. z 1521 r. Przebudowany w 1614 r. Rozbudowany w latach 1866 – 79 o boczną kaplicę p.w. Świętego Rocha i w 1890 r. o drugą p.w. Świętego Wojciecha. Restaurowany w 1870 r., w latach 1921 – 23 i ok. 1936 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany na planie krzyża, zaliczany stylowo w starszej części do odmiany wielkopolskiego kościoła późnogotyckiego. Ramiona boczne tworzą dwie kaplice, zamknięte prostokątnie, o kalenicach niższych od nawy głównej. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią z szerokim okapem wokół, wspartym na ozdobnych zaczepach. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym, kulistym hełmem z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z organami z 1923r. zbudowanymi przez Adolfa Homana. Podłoga z desek. Ołtarz główny późnobarokowy i cztery ołtarze boczne klasycystyczne z XIX w. Ambona z ok. 1950 r. Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym z dwoma dzwonami.

Także warto zobaczyć. Łowicka Izba Ludowa. Nowy kościół z lat 90 XX w. Drewniana szkoła z 1849 r.

Literatura. [16d][39]