MĄKOLNO
województwo wielkopolskie, powiat koniński

(fot. Marcin Szukała - 2002)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

(fot. Renata Nowińska - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Sompolno, 28 km na pn. - wsch. od Konina.

Historia. Kościół p.w. Świętego Andrzeja Apostoła z 1750 r. Zbudowany staraniem proboszcza Łukasza Żurawskiego. W 1894 r. gruntowna renowacja i powstanie polichromii. Gruntownie remontowany w latach 90 XX w. z dobudową murowanej i oszalowanej kruchty od frontu nawy. W lutym 2000 r. odnotowano próbę podpalenia świątyni.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu barokowym. Niższe i węższe prezbiterium od nawy, trójbocznie zamknięte z boczną zakrystią. Kruchty z boku i od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną drewnianym hełmem baniastym z latarnią. Wewnątrz stropy płaskie wsparte wzdłuż ścian na kwadratowych kolumnach. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu z prospektem organowym z 2 poł. XIX w., autorstwa Józefa Szymańskiego. Polichromia neobarokowa autorstwa Aleksandra Przewalskiego z k. XIX w. i odnowiona w 1967 r. przez Franciszka Bąkowskiego. Przedstawienie scen trzech tajemnic różańca. Nowy ołtarz główny. Klasycystyczna chrzcielnica z 1 poł. XIX w. Witraże w oknach projektu Anny Wadowskiej wykonane w 1985 r. przez Leona Jędrzejewskiego. Dzwonnica współczesna.

Także warto zobaczyć. Jezioro z ośrodkami wypoczynkowymi.

Literatura. [1][2][6]