MALANÓW
województwo wielkopolskie, powiat turecki

(fot. Ilona Szukała - 2011)

(fot. Piotr Kiciński - 2005)

(fot. Ilona Szukała - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Ilona Szukała - 2011)

Położenie. Wieś siedziba gminny, 10 km na pd. – zach. od Turku.

Historia. Kościół p.w. Świętego Stanisława i Mikołaja Biskupów z lat 1871 – 74. Zbudowany staraniem księdza Melchiora Waligórskiego kanonika wocławskiego i ofiar parafian. Do budowy użyto materiałów z kościoła z 1716 r. przeniesionego z nieustalonego miejsca. Odnowienie wnętrza w 1951 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i skarbczykiem. Od frontu duża kruchta, druga z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną stożkowym hełmem z latarnią. Wewnątrz w prezbiterium strop płaski, a nawie z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach o prostej linii parapetu z prospektem organowym o 10 głosach z 1958 r., autorstwa Bronisława Komorowskiego. Belka tęczowa z krucyfiksem z 1 poł. XVII w. Podłoga z desek drewnianych. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowe z ok. 1720 r. Ambona barokowa z rzeźbą Świętego Michała z XVIII w. Kropielnica drewniana w kształcie kielicha z 1620 r. Chrzcielnica neogotycka z 1 poł. XIX w. Zachowane osiem barokowych ławek. Okazała dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1793 r. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem gontowym namiotowym z czworoboczną wieżyczką z namiotowym dachem gontowym. Plebania z 1905 r. ogrodzenie murowane.

Także warto zobaczyć. Nowy murowany kościół zbudowany w latach 1989 – 2000.

Literatura. [1][2][6][39]