MARCINKI
województwo wielkopolskie, powiat ostrzeszowski

(fot. Robert Kuśnierczyk - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

Położenie. Wieś w gm. Kobyla Góra, 11 km na pd. – zach. od Ostrzeszowa.

Historia. Kościół p.w. Świętej Trójcy z lat 1801 – 03. Polichromia z 1830 r., odnowiona w 1897 r. i 1972 – Teodor Szukała. Remontowany w 1930 i 1975 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na kamienno ceglanej podmurówce. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Z boku nawy kruchta. Wieża niska od frontu, konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu. Ściany lekko pochylone ku górze, zwieńczona dachem namiotowym krytym blachą. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. W centralnej części drewniana, okrągła wieżyczka na sygnaturkę z blaszanym, cebulastym hełmem i latarnią. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny wsparty na słupach i połączony z nadwieszoną emporą boczną. Organy 8 głosowe z p. XIX w. Belka tęczowa z dekoracją snycerską i Grupą Ukrzyżowania z 2 poł. XVIII w. Podłogi z desek. Częściowo zachowana polichromia barokowo – ludowa z ok. 1830 r. Przedstawienie MB z postaciami Ewangelistów, Świętą Trójcą i symbolami: Oko Opatrzności, Kielich z Hostią, Krzyż z Kotwicą. W medalionach Polscy Święci, wiązanki kwiatów i owoców. Ołtarz główny późnorenesansowy z 1 poł. XVII w. z rzeźbą późnogotycką MB z p. XVI w.

Literatura. [1][2][6][39]