MIASTECZKO ŚLĄSKIE
województwo śląskie, powiat tarnogórski

(fot. Krzysztof Kokoszka - 1995)

(fot. Sylwia Piekarek - 2000)

(fot. Sylwia Piekarek - 2001)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Władysław Rychter z 1937 r.)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Miasto siedziba gminy, ok. 8 km na pn. – wsch. od Tarnowskich Gór.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jerzego i Wniebowzięcia NMP z lat 1666 – 67. Zbudowany prawdopodobnie przez budowniczych Marcin Gebck i Joan Dzyjkowic. Kruchtę dobudowano w XIX w. i zlikwidowano kaplicę z boku nawy. Restaurowany w latach 1927 – 28 i 1955 – 56. Obecnie organizowane są koncerty organowe im. Teodora Christopha.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z przylegającą z boku zakrystią. Kruchta od frontu nawy konstrukcji słupowej. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem cebulastym z latarnią i z iglicą z chorągiewką z datą „1669”. Świątynia otoczona sobotami otwartymi, wspartymi na słupach z zastrzałami, o falistej linii okapu. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe w prezbiterium i płaskie w nawie. Zachowany portal o wykroju „oślego grzbietu”. Fragmenty polichromii patronowej z napisami w prezbiterium prawdopodobnie z XVIII w. Chór muzyczny o prostej linii parapetu z bocznym skrzydłem, wsparty na 11 słupach z organami z 1846 r. Belka tęczowa ozdobna z krucyfiksem i inskrypcją z datą budowy „1666”. Ściany nawy z kolejnymi inskrypcjami z nazwiskami osób lokalnych władz. Współczesny ołtarz główny. Ołtarz boczny barokowy z p. XVIII w. Kropielnica kamienna z XVIII w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z ok. 1718 r. Datę potwierdzono badaniami dendrochronologicznymi – Aleksander Konieczny. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem namiotowy z cebulastym hełmem gontowym z latarnią i chorągiewką z datami „1669” i „1928”.

Także warto zobaczyć. Kościół neogotycki z lat 1905 – 08.

Literatura. [8]