MIEJSCE ODRZAŃSKIE
województwo opolskie, powiat kędzierzyńsko - kozielski

(fot. Sylwia Piekarek - 2004)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2006)

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2011)

Położenie. Wieś w gm. Cisek, ok. 18 km na pd. od Kędzierzyna – Koźla.

Historia. Kościół p.w. Świętej Trójcy Świętej z 1770 r. Zbudowany przez cieślę - Henryk Henschel.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji mieszanej – zrębowej i słupowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty dwubocznie. Z boku duża zakrystia z lożą kolatorską na piętrze. Kruchta od frontu nawy z nadbudówką na dzwon i zewnętrznymi schodami. Zachowany dzwon z 1511 r. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę w centralnej części. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Dookoła nawy blaszany okap wzorowany na sobotach. Wewnątrz strop płaski z dekoracją kasetonową. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym i parapetem o prostej linii parapetu. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowo – rokokowe z ok. 1770 r. Ambona z ok. poł. XIX w.

Także warto zobaczyć. Park po pałacowy.