MIELNIK
województwo podlaskie, powiat siemiatycki

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 16 km na pd. – wsch. od Siemiatycz.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki Matki Boskiej z 1776 r. Obecnie prawosławna. Rozbudowana w 1985 r. – dodanie wieżyczki. Przekształcenie wnętrza na p. XXI w. i remont elewacji w 2011 r.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Salowa, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięta prostokątnie. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z dwoma wieżyczkami. Większą czworoboczną od frontu, zwieńczoną blaszanym, ośmiobocznym dachem namiotowym. Mniejszą ośmioboczną w części tylnej. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym. Wnętrze wyłożone boazerią.

Także warto zobaczyć. Kościół z p. XX w. Cerkiew murowana z 1821 r. Ruiny kościoła gotyckiego z XV w. Bożnica z poł. XIX w. Góra zamkowa z ruinami zamku. Dolinę Bugu.

Literatura. [16b]